Hem » övrigt
Fråga jobbexperterna!
Så här säger jag bland annat i artikeln:
”Jag vill gärna försöka bidra till en bättre arbetsplats genom att besvara frågor i stort och smått från både medarbetare, chefer och HR.”
Mer om oss i expertpanelen och våra respektive specialområden kan du läsa på sidan 24 i Metro den 13 februari 2014. Klicka på bilderna här i inlägget för att kunna läsa i större storlek.
Ser fram emot era frågor! //annika
Annika Ahnlund
grundare & redaktör på HRbloggen.se
Annika är grundare och redaktör för HRbloggen.se samt vd för HR etcetera AB, där hon bl a arrangerar seminarier och utbildningar för HR och chefer. I botten är hon både beteende/personalvetare fil.kand. och marknadsförare med lång erfarenhet av kommunikation från reklambranschen.
Senaste inlägg av Annika Ahnlund (Se alla)
- Därför söker era medarbetare nytt jobb 2020 - 15 januari 2020
- 2019 – året då företag insåg vikten av lärande? - 17 december 2019
- Digitala verktyg bidrar till hållbara medarbetare - 4 december 2019
- IQ-test eller personlighetstest – vad fungerar bäst i rekryteringen? - 14 november 2019
- 3 sätt för HR att agera utifrån data - 4 november 2019
Tags: annika ahnlund, arbetsrätt, gör-så-här, om hr-bloggen
Sidor: 1 2
Hej
Fick idag besked om att provanställning upphör och fick lämna bums. Vi hade ett möte där chefen sade att jag inte presterat tillräckligt. Med all rätt. Fick inte styra ngt i mitt jobb utan en stund full kslender och nästa stund eller ingen. Av varierande art. Jag såg också att det var värderingar ej överensstämde med branschen. Men jag fick idag besked om att jag är uppsagd (heter avsluta) med 0 dagars varsel. Vad säger lagen? 2 v eller 0 dagar?
Hej Eva,
En provanställning kan avslutas utan saklig grund, men du ska underrättas minst två veckor innan anställningen upphör. Läs mer i vårt särskilda inlägg om provanställning här: http://hrbloggen.se/2014/02/provanstallning.html
mvh//Annika
Hej,
Hur ska man egentligen ”tackla” en arbetsgivare som visar noll uppskattning gentemot sina anställda?.
Vårt arbete är både psykiskt och fysiskt påfrestande många gånger och vi arbetar hårt och med mkt stress. Men från arbetsgivarens sida så är all form av visad uppskattning lika med noll. Vi får på sin höjd två biobiljetter i Julklapp tillsammans med en inkrystad julmiddag på arbetsplatsen. Resten av året förekommer ingen form av tillställningar eller ”gåvor”. Ens på högtider som t.ex Påsk, Alla Hjärtansdag, Födelsedagar eller liknande. Det är oerhört trist för motivationen och stämningen på arbetsplatsen och många är besvikna på hur ledningen ser på oss, och att aldrig få någon uppskattning. Medans andra arbetsplatser inom företaget får både mindre gåvor i form av t.ex påskägg, gelehjärtan på alla hjärtans dag osv osv, och personalaktiviteter för att peppa personalen inför sommaren eller som tack för ..vad som helst.
Är det här något som man som anställd kan eller bör ta upp med cheferna? eller ska man bara låta det vara och arbeta på och försöka att inte bry sig? Känns som att det kan vara en känslig sak att ta upp ändå?