Hur står det till med värderingsarbetet i svenska företag?
FÖRETAGSKULTUR. Organisationer med starka värderingar är ofta framgångsrika och attraktiva som arbetsgivare. Så hur står det egentligen till med värderingsarbetet i svenska företag? Delta i vår undersökning så får du veta hur ni ligger till jämfört med andra!
I samarbete med Psykologiska institutionen på Stockholms universitet, Wildfire och HR Professionals Scandinavia, vill vi på HRbloggen.se undersöka hur svenska företag jobbar med värderingar. Vilka har kommit längst och vad har de lärt sig? Har de uppnått förväntat resultat? Var det värt det? Och, hur planeras värderingsarbetet att bedrivas 2014-2015?
Se hur ni ligger till – få benchmark mot andra bolag i er storlek och bransch!
Undersökningen tar cirka 3-4 minuter att besvara. Som tack får du ta del av en nationell rapport där du kan se hur ni ligger till i förhållande till andra bolag i er storlek och bransch.
Klicka på länken för att delta, senast söndagen 1 december.
Till undersökningen »Stort tack för din medverkan!
//En studie i samarbete mellan Psykologiska institutionen på Stockholms universitet, Wildfire, HRbloggen.se och HR Professionals Scandinavia
Annika Ahnlund
Senaste inlägg av Annika Ahnlund (Se alla)
- Därför söker era medarbetare nytt jobb 2020 - 15 januari 2020
- 2019 – året då företag insåg vikten av lärande? - 17 december 2019
- Digitala verktyg bidrar till hållbara medarbetare - 4 december 2019
- IQ-test eller personlighetstest – vad fungerar bäst i rekryteringen? - 14 november 2019
- 3 sätt för HR att agera utifrån data - 4 november 2019
Tags: employer branding, företagskultur, organisation, undersökning, värderingar