Bolagen som kvinnliga talanger kan välja bort
JÄMSTÄLLDHET/EMPLOYER BRANDING. I en reklamkampanj riktad mot kvinnliga talanger, listas de 100 börsbolag där kvinnor icke göre sig besvär. Arbetsgivarvarumärket hos företagen ifråga får sig säkert en rejäl törn – även om kampanjen förstås har ett högre syfte.
Det går frustrerande trögt med jämställdheten i Sverige. Något stiftelsen AllBright, med grundaren Sven Hagströmer och VD Rebecca Lucander i spetsen, vill ändra på. AllBrights vision är att öka andelen kvinnliga chefer på alla nivåer i näringslivet – framför allt i den operativa ledningen, där den verkliga makten finns.
I AllBrightrapporten 2012 rankas börsens alla bolag för att visa vilka företag som är bäst respektive sämst på att befordra kvinnor. Det är en skrämmande läsning, som bl a visar att 40 % av börsbolagen – 100 företag – inte har en enda kvinna i sin ledningsgrupp. Och när kvinnor väl finns i ledningen, handlar det till 75 % om stabsfunktioner.
Här göre sig kvinnor icke besvär
Förutom att dessa 100 värstingbolag nu hamnat på svarta listan, finns ännu en anledning till skrämselhicka: AllBright gör en provokativ reklamkampanj som främst riktar sig till Handelshögskolans 47 % kvinnliga avgångsstudenter. Utanför skolan sitter en affisch med budskapet: ”100 börsbolag som tycker att den bästa kvinnorörelsen är den i sängen”. Följt av namnen på de hundra företag som inte har en enda kvinna i ledningsgruppen. Samma annons visas även i jätteformat mitt på Stureplan. (klicka på annonsen här intill för att se den större)
”Man kan se det som en tjänst till kvinnor, att visa upp vilka bolag de kan välja bort. I vilka bolag man icke behöver göra sig besvär”, säger Sven Hagströmer till Veckans Affärer.
Skadar arbetsgivarvarumärket
Jag gillar denna typ av kampanjer för att skapa debatt och provocera fram snabba förändringar. De behövs.
Men det kan inte vara kul att sitta som employer branding-ansvarig i något av de svartlistade bolagen. Att pekas ut som ett av Sveriges mest ojämställda företag skadar förstås arbetsgivarvarumärket. Under studentrekryteringsdagar eller anställningsintervjuer måste dessa bolag få problem med trovärdigheten vad gäller kvinnors karriärmöjligheter hos dem.
Samtidigt ser jag en paradox i att om kvinnliga talanger faktiskt väljer bort de företag som nu hängs ut, blir det ännu svårare att uppnå ökad jämställdhet i dessa bolag framöver. Tvärtemot Allbrightstiftelsens intentioner, alltså.
Vilka börsbolag är då bäst respektive sämst på jämställdhet?
Nedan ser du AllBrightrapportens rankinglista, uppdelat i tre storlekskategorier. Klicka på bilden för att se den i full storlek.
Utdrag ur Allbrightrapporten 2012
Annika Ahnlund
Senaste inlägg av Annika Ahnlund (Se alla)
- Därför söker era medarbetare nytt jobb 2020 - 15 januari 2020
- 2019 – året då företag insåg vikten av lärande? - 17 december 2019
- Digitala verktyg bidrar till hållbara medarbetare - 4 december 2019
- IQ-test eller personlighetstest – vad fungerar bäst i rekryteringen? - 14 november 2019
- 3 sätt för HR att agera utifrån data - 4 november 2019
Tags: debatt, employer branding, jämställdhet