Sveriges bästa HR-blogg!
ÅRETS HR-BLOGG. HRbloggen.se har nyligen utsetts till Sveriges bästa HR-blogg 2011 av forumet HR Sverige. En utmärkelse att vara glad och stolt över – särskilt som vi var både juryns och läsarnas favorit.
Tävlingen Sveriges bästa HR-blogg arrangerades för andra året i rad av det oberoende forumet HR Sverige – en digital mötesplats för drygt 1.500 HR-människor.
Man fick in en strid ström av förslag på bra HR-bloggar av sina läsare. Bland dessa röstades HRbloggen.se fram till vinnare av en jury bestående av forumets moderatorer. På en hedrande andra plats i tävlingen utsågs Rekryteringsbloggen och tredjepristagare blev Ett gott arbetsliv. Läs mer om resultatet här.
Extra roligt är att HRbloggen.se också var den blogg som nominerats av flest antal läsare. Det sporrar mig och mina medskribenter att fortsätta skrivandet. Även förra året var vi nominerade, men nådde då inte hela vägen fram.
Tack till alla er som skickat in HRbloggen.se som förslag. Och förstås till juryn som röstade fram den som vinnare.
Annika Ahnlund
Senaste inlägg av Annika Ahnlund (Se alla)
- Därför söker era medarbetare nytt jobb 2020 - 15 januari 2020
- 2019 – året då företag insåg vikten av lärande? - 17 december 2019
- Digitala verktyg bidrar till hållbara medarbetare - 4 december 2019
- IQ-test eller personlighetstest – vad fungerar bäst i rekryteringen? - 14 november 2019
- 3 sätt för HR att agera utifrån data - 4 november 2019
Tags: om hr-bloggen, tävling